Завод за растителни масла
Проектът започва през 2010 г. Компанията е построила съвременен завод за Сурови растителни масла с годишен капацитет 100 000 тона, която започна дейността си през 2012 г. Обекта е разположен върху част от територията на бившия КТМ – Русе на самия бряг на река Дунав. Производствените процеси са изцяло автоматизирани с микропроцесорно управление на производствените операции, и контрол на технологичните параметри.
Технологията,машините и съоръженията са разработка на фирма "DESMET BALLESTRA" - Белгия. Проектната мощност на инсталацията е 700 т/ 24 ч /слънчоглед или рапица/.
Заводът е разделен на няколко основни цеха пряко ангажирани с производствения процес и допълнителни обслужващи звена за обезпечаване на нормалната работа на предприятието.
Цех „Подготвително-пресов”
е предназначен за финно почистване на зърното,олющване , смилане, влаготермична обработка и пресоване на подготвения материал. Добитото сурово масло се утаява и филтрира. Полученият експелер се кондиционира и подава за доизвличане на остатъчното масло.
Цех „Екстракция”
е предназначен за допълнително извличане на суровото масло, останало в експелера /кюспето/ след форпресоването на суровината в цех подготвително-пресов.
Извличането се извършва чрез метода на непрекъсната екстракция с използването на хексан в качеството на разтворител.
По този начин се повишава рандемана на производството. С изградената технологичналиния (екстрактор, дестилатор, тостер,подгреватели, кондензагори, абсорбери,сепаратори, охладители, помпи, циклони, вентилатори, помпи, транспортни съоръжения и др., в този цех се извлича допълнително около 100 т/ден сурово масло. Полученият шрот около 300 -350 т/ден постъпва в следващия цех за пелетизиране.
Участък „Дегаминг”
е предназначен за обезслизяване /дегаминг-отстраняване на фосфатидите и тежките метали/ от суровото растително масло, произведено в Цех „Подготвително-пресов” и Цех”Екстракция”.
В участъка има възможност да се обработват 300т/ден сурови растителни масла, от които ≈ 200 тона от Цех”Подготвително-пресов” и ≈100 тона от Цех „Екстракция”.
След процеса на дегаминг се получават:
- Около 294 тона обезслизено масло, което посредством помпа се транспортира по тръбопровод до хранилища за съхранение на сурови растителни масла и последваща експедиция.
- Около 6 тона утайки, които се подават в съседния Участък „Пелетизиране на шрот” за безотпадъчно използване чрез включване в състава на шрота.
Участък „Пелетизиране на шрот”
Същият е предназначен за пелетизиране на шрота, който се получава в Цех „Екстракция”
Пелетизирането на шрота се налага за:
- Намаляване обема му чрез увеличаване на плътността и респективно намаляване складовите площи за съхранение.
- Подобряване условията за по-безопасно съхранение в пожарно отношение.
Дневно в участъка ще се пелетизират около 300-350 тона шрот.
Годишната производствена програма предполага следните резултати: | |
Преработена суровина | 230000 т/год |
Сурово масло | 98000 т/год |
Пелетизиран шрот | 100000 т/год |
Слънчогледова люспа | 30000 т/год |