Индустриален парк ЛВЗ: история, възраждане и
индустриална трансформация на емблемата
на българската жп индустрия

Локомотивен и
вагонен завод

На 7 ноември 1866 г. Русе става отправна точка за първата железопътна линия в страната, свързваща дунавския град с днешната морска столица Варна. Когато влаковете тръгват по трасето е създадена и малка работилница край река Дунав с основната цел тя да обслужва именно локомотивите, движещи се по линията. Така се полага началото на историята на Локомотивен и вагонен завод 1866.

Две години по-късно, през 1888 г., се учредяват Българските държавни железници (БДЖ), което бележи нов етап за ЛВЗ. След Освобождението малката крайбрежна работилница се разраства и се превръща в голям завод от национално значение за ремонт на локомотиви и вагони, обслужващ парната тяга на БДЖ.

По време на социалистическия период заводът е известен като ЛВЗ “Васил Коларов”. През 1963 г. в ЛВЗ започват да се обслужват и първите дизелови локомотиви. С ускорената индустриализация и електрификация на страната, през 1980 г. заводът достига пикови обеми на производство.

Промените през 1989 година и краят на плановата икономика слагат начало на постепенният упадък на Локомотивния завод в Русе. Следват десетилетия на разруха, които водят до прекратяване на дейността на ЛВЗ. През 2013 година ЛВЗ – Русе окончателно спира да действа, оставяйки 50 cгpaди в ĸpитичнo cъcтoяниe и 10 ĸм негoдни зa eĸcплoaтaция железопътни линии.

В края на 2020 г. Булмаркет придобива завода, обявен в несъстоятелност. От този момент до днес компанията поема амбициозната мисия да трансформира ЛВЗ в модерен индустриален парк, използвайки най-съвременни технологии. Това включва инвестиции във високотехнологична инфраструктура, привличане на специалисти и разработване на нови индустриални сектори. Към 2023 г. инвестициите в реновация и технологии надхвърлят 50 млн. лева.

Първоначално в ЛВЗ ще се ремонтират подвижни състави на Групата Булмаркет и на външни клиенти, а впоследствие планът е да се възстанови и производството. В партньорство с европейски лидери натрупаният опит, техническият и научен капацитет ще дадат отражение върху новия тласък за българската жп промишленост.

Проектът на Булмаркет е не само с цел да възроди значимия исторически завод, но също така и да даде нова перспектива за развитие на региона. Идеята за превръщане на ЛВЗ в модерен индустриален парк отразява ангажимента на компанията към иновациите, развитието и устойчивостта на трансформиращата се българска индустрия.

Индустриален парк Раднево

Следва

Разберете повече за другите ни инициативи в индустриалната сфера.